O nas

1 kwietnia 2021 roku Dom Kultury Siedlisko rozpoczął swoją działalność. Nie było jednak hucznego otwarcia – gości, balonów i fajerwerków. Dom kultury otwierał się w momencie, kiedy wszyscy byliśmy jeszcze mocno ograniczeni pandemią.
Pierwsze miesiące funkcjonowania Siedliska były spokojne, a rozkręcaliśmy się wraz z ustępowaniem kolejnych obostrzeń.

Jak to się zaczęło

Kilka miesięcy wcześniej, zimą 2021 roku, Piotr Woś – przedstawiciel Stowarzyszenia Zielony Puszczyk – otrzymał od Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice propozycję objęcia swoją pieczą (od wielu miesięcy nieczynnego) domu kultury w Podłężu. Propozycję przyjęliśmy z radością – już od dłuższego pojawiały się pomysły znalezienia miejsca, gdzie moglibyśmy działać stacjonarnie ze swoimi przyrodniczymi projektami.
Wiadomo było od początku, że nowy dom kultury będzie miał mocno przyrodniczy charakter – miał to być “dom kultury blisko natury”. Widać to było w samym wystroju wnętrza – na półkach pojawiły się przyrodnicze eksponaty, nowy system wystawienniczy eksponował kolejne wystawy: o sowach, drzewach, bocianach. Zielony Puszczyk mógł kontynuować swoją przyrodniczą działalność w oparciu o nową przestrzeń.

Poza tym jednak harmonogram zajęć zapełniały najbardziej poszukiwane przez rodziców i dzieci warsztaty, jak taniec, plastyka czy zajęcia muzyczne.

W okresie ferii letnich i zimowych zaczęliśmy organizować półkolonie czy całodzienne warsztaty pod nazwą “Twórcze Siedlisko”. Organizowaliśmy zajęcia dla dzieci zgodnie z własnymi zainteresowaniami – stworzyliśmy pracownię modelarską, gdzie – poza sklejaniem modeli, można też malować figurki do gier bitewnych czy stworzyć dioramę.

Raz w miesiącu odbywają się otwarte spotkania “Wszystko na temat”. Nasi niezwykli goście dzielą się z nami swoimi opowieściami. Seniorzy stworzyli grupę Hand Made dla Starszych i Młodszych, która podczas cotygodniowych spotkań organizuje sobie twórcze działania. Gotujemy, malujemy, wyjeżdżamy pociągiem do Puszczy Niepołomickiej, sklejamy modele, szyjemy, rozmawiamy, tańczymy – w zgodzie z własną intuicją i potrzebami.

Wy także możecie zorganizować tutaj coś dla siebie – sale warsztatowe chętnie wynajmujemy na ciekawe inicjatywy.

Czekamy na Wasze pomysły i podpowiedzi. W oparciu o nie możemy stworzyć coś niezwykłego. Jesteśmy otwarci na współpracę, dlatego nie wahajcie się, by do nas zadzwonić czy napisać. Każdy pomysł jest ważny!